I Origins (2014)

I Origins (2014)

Filmski kotiček, 1. april 2015 ― Slovenski naslov: -Država: ZDALeto: 2014 Žanri: Drama, ZF Dolžina: 106', ImdbRežija: Mike CahillScenarij: Mike CahillIgrajo: Michael Pitt, Steven Yeun, Brit Marling, Astrid Berges-Frisbey Sundance je od nekdaj bil inkubator, iz katerega preboj na veliko sceno začenjajo mnogi nadebudni avtorji.  Mike Cahill je ime, ki se je v letu 2011, po dobrem sprejemu prvenca Another Earth, pogosto pojavljalo na različnih seznamih mladih avtorjev, na katere gre resno računati tudi v prihodnosti. In prihodnost je naposled prišla in prinesla I Origin, Cahillov drugi celovečerec, ki ga spremljajo pretežno pozitivni odzivi, čeprav velja poudariti, da je naklonjenost ocenjevalcev tokrat nekoliko manj izražena. Cahill je eno pomembnejših vlog ponovno dodelil svoji dolgoletni prijateljici in stalni sodelavki Brit Marling (spoznala sta se v študentskih letih), glavno vlogo pa je zaupal Michaelu Pittu, ki igra z očmi obsedenega molekularnega biologa Iana Grayja, ki s pomočjo prijatelja Kennyja in bistre praktikantke Karen poskuša dokazati, da je oko produkt evolucije, oziroma, da se je formiranje funkcionalnost očesa kakršno poznamo danes v resnici začelo iz točke nič — torej, popolne slepote. Ali drugače, znanstvenik želi  dokazati, da za tako kompleksnim organom kot je oko ne stoji višja sila, ampak evolucija. Ianova navada je, da v prostem času fotografira očesne šarenice neznancev in prav njegov konjiček ga na neki študentski zabavi pod maskami pripelje do Sofie (Astrid Bergès-Frisbey). Čeprav Ian o neznanki s čudovitimi očmi ne ve nič, ga splet nenavadnih okoliščin pripelje do reklamnega panoja, s katerega vanj zre par oči, ki jih je ped nekaj dnevi fotografiral na zabavi. Z malce detektivskega dela mu uspe izslediti neznanko z zabave in v naslednjih nekaj mesecih  se vse spremeni: v  njegovem življenju prvič obstaja nekdo, ki je pomembnejši od njegovega dela v laboratoriju. Čeprav sta Ian in Sofi človeka z zelo različnimi pogledi na življenje, ljubezen cveti in golobčka se nekega

Izkustvo nekega drugega življenja

Pogledi, 1. april 2015 ― Flamski pisec Stefan Hertmans (1951) si je že zgodaj utrdil sloves vsestranskega ustvarjalca. Je avtor mnogih nagrajevanih romanov in pesniških zbirk, zbirk esejev, kratkih zgodb in gledaliških besedil, a tudi predavatelj na najuglednejših evropskih univerzah ter stalni gost mednarodnih podijev. Debitiral je leta 1981 z romanom Vesolje (Ruimte), največ bralske in literarnokritiške pozornosti pa pritegnil leta 1994 z romanom V Merelbeke (Naar Merelbeke).

Verjetno je dramatika najtežja literarna vrsta

Pogledi, 1. april 2015 ― Med 27. marcem in 7. aprilom bo v Prešernovem gledališču v Kranju potekal že 45. teden slovenske drame, poleg Borštnikovega srečanja največji slovenski gledališki festival. Najstarejše in najprestižnejše priznanje festivala, nagrado Slavka Gruma za najboljše dramsko besedilo, bo žirija, ki ji predseduje tokratna sogovornica Renata Vidič, podelila povsem ob koncu festivala. 

POSEBNO OBVESTILO: Prehod na spletno stran

Koridor, 31. marec 2015 ― Kulturna platforma Koridor - križišča umetnosti se je 29. 3. preselila na novo spletno stran. Od takrat dalje na blogu več ne objavljamo besedil. Še vedno pa seveda ostajamo prisotni na facebooku, twitterju in instagramu, tako nam kot vam pa ta blog ostaja v spomin in arhiv. Se vidimo na www.koridor-ku.si!Informacijsko središče / Koledar bo na spletni strani v tako širokem obsegu kot je bil tu dosegljiv 15. aprila.

Vedno aktualna zgodba

Pogledi, 31. marec 2015 ― George Orwell je bil prepričan levičar, demokratični socialist, v »isti sapi« pa tudi velik nasprotnik stalinizma. Kar je brezkompromisno nakazal v Živalski farmi, ki smo jo pri nas dočakali tudi v stripovski priredbi. 
še novic